Thellohet tragjedia në vend dhe numri i viktimave vijon të rritet duke arritur në 13 persona, si pasojë e tërmetit të fuqishëm që goditi vendin orët e para të mëngjesit të sotëm.

Qendra të ndryshme sociale, spitale në Tiranë, policia e Kosovës si dhe avionë emergjence janë nisur nga Italia dhe Greqia, Franca dhe Turqia në gatishmëri për të ndihmuar autoritetet për të trajtuar problemet e shkaktuara nga tërmeti.

Në qytetin e Prishtinës, tifozë të” Plisave” dhe pjesëtarë të ekipit të basketbollit “Sigal Prishtina” kanë ardhur në ndihmë të personave të dëmtuar nga tërmeti i fuqishëm, që goditi Shqipërinë sot.

Pika grumbulluese për ndihma të shpejta janë vendosur në sheshin “Zahir Pajaziti”, me sloganin “Pray for Albania”.