Ndërkohë që Shqipëria ka 48 orë që përballet me situatën e vështirë edhe pse tanimë pa rrezik të tërmeteve Basha ishte zhdukur plotësisht.

Mesa duket Basha ka qenë jashtë vendit me pushime siç bën çdo fundjavë dhe nuk i ka prishur pushimet ose nga frika ose thjesht sepse nuk ka dashur të prishi rehatinë e tij duke qëndruar jashtë vendit i qetë, edhe pse shqiptarët kishin nevojë për gjithkënd për tu dhënë një fjalë solidariteti, ngushëllimi, kurajo etj.

Sot ai shkoi në Durrës ku bisedoi me qytetarë, banesat e të cilëve pësuan dëme nga tërmeti i së shtunës.

Nderkohe qe Basha u be trim, nga Kryemadhi nuk kemi asnje gjurme akoma. Te jete akoma jashte Shqiperise? Apo nr ndonne vend te sigurt ne Shqiperi prej nga ka frike te dale?

Durrësi ishte qyteti më i prekur nga tërmetet që kanë rënë në Shqipëri, teksa më i fuqishmi ishte  ai me magnitudë 5.8 ballë, por qe tanime nuk ka rrezik.