Pasi Lulzim Basha deklaroi se fajin per negociatat e ka qeveria shqiptare dhe jo BE-ja qe nuk gjeti dakordesi per nje vendim pozitiv per Shqiperine dhe Maqedonine e Veriut, Rama i eshte kunderpergjigjur me deklaratat e kreut te KE, Tusk dhe kryeministrit Italian Conte qe jane shprehur hapur qe faji per mosceljen e negociatave eshte i BE-se dhe perplasjeve brenda saj e jo i dy shteteve.

Por, pas ketyre deklaratave te Conte e Tusk qe nxirrnin blof Bashen, ai ka reaguar duke folur per FAJIN.

Basha shkruan ne twitter se “Mjaft me shfajësime personale dhe fajësimin e të tjerëve z. Rama. Të gjithë janë lodhur me justifikimet e tua për dështimet e tua, gjithmonë duke mbrojtur veten, kurrë popullin tënd, asnjëherë gati të pranosh përgjegjësinë tënde. Fakti është, Europa të ka refuzuar. Ti ke dështuar.”

Por ky ishte edhe gabimi taktik i Bashes. Sepse kur flet Lulzim Basha per fajin dhe shfajesimin, i cili per vjedhjen e  Rruges se Kombi me 230mln euro i iku gjykimit me raport mjekesor, apo per 21 janarin ku u vra populli ne shesh e ai ishte minister i brendshem, te ben te kuptosh pse askush se beson kryedemokratin.

Fatkeqesia e madhe e opozites eshte qe ka ne krye nje kryetar qe nuk ka moral te flase per asnje parim, pasi vete i pari i ka shkele te gjitha.

Ndaj edhe sot kur flet per faj e shfajesim, veçsa i kujton shqiptareve te shkuaren e tij./Lexo.al