Ngritja e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, e njohur ndryshe si SPAK duket se është drejt finalizimit.

Tashmë janë zgjedhur edhe tetë prokurorët, ndërsa një ditë më parë kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi tha se në 19 dhjetor do të bëhet betimi i tyre.

Ibrahimi deklaroi se SPAK do të jetë funksionale me datë 19, pavarësisht se nuk ka ende 10 anëtarë.

Ndërkohë, sipas Ibrahimit me datë 18 dhjetor do të intervistohen edhe kanidatët për kryetar të SPAK, përkatësisht Edvin Kondilli Arben Kraja dhe Altin Dumani.

Ibrahimi tha se procesi i intervistimit të tyre do të jetë i ngjashëm me atë të kandidatëve për kryeprokuror.

Por, në një kohë kur procedurat për ngritjen e Prokurorisë së Posaçme, e cila do t’i hapë rrugë Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe Gjykatave Speciale janë drejt finalizimit, ka alarmuar kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi.

Mbrëmjen e djeshme, në emisionin “Open”, Monika Kryemadhi dukej tepër e revoltuar dhe pothuajse jashtë kontrollit.

Monika Kryemadhi mbrëmjen e djeshme e tregoi qartë sa e alarmuar ishte, ndërsa u zu keq me gazetarët dhe sulmoi biznesin.

Në fakt, kryetarja e LSI ka të drejtë të alarmohet, pasi një ndër dosjet e para që duhet të marrë në dorë SPAK është pikërisht dosja voluminoze Meta-Kryemadhi.

Dy individë, politikanë që nuk kanë bërë asgjë tjetër në jetën e tyre, por thjeshtë janë paguar nga taksat e shqiptarëve, si deputetë, ministër, kryeministër, kryetar Kuvendi, e deri president.

E me taksat e tyre shqipatrët kanë paguar zhdukjen e thesarit të shtetit në Krrabë dhe më pas panë vetëm disa filma me fshatarë që atje ku lidhnin gomerët kishin fshehur edhe florinjtë.

Panë një Kryeministër të dhunshëm dhe të korruptuar si Ilir Meta. Panë një zëvendëskryeministër të kapur me bllok në dorë duke folur për 7%.

Panë se si për ta në 21 janar përgjakej bulevardi “Dëshmorët e Kombit”. Panë ministrat e tyre hajdutë. Kanë para bandën e LSI-së nga jugu në veri të vjedhë e rrëmbejë çfarë i del para.

Nëse SPAK do të jetë në nivelin e pritshmërive që kanë shqiptarët, kjo do të jetë një ndër dosjet e para që duhet hetuar dhe Monika Kryemadhi bashkë me Ilir Metën duhet të jenë ndër të parët që do të përgjigjen para drejtësisë.(CNA.al)