Firorentina ka kaluar në gjysmëfinale të Kupës së Italisë pasi ka mposhtur Romën me rezultat të thellë 7-1.

Chiesa ishte futbollisti i ndeshjes i cili shënoi tri gola (7′, 18′ dhe 74′), Muriel (33′) dhe Benassi (66′) shënuan nga një gol derisa Simeone shënoi dy gola (79′ dhe 89’0.

Golin e vetëm për mysafirët e shënoi Kolarov në minutën e 28-të të ndeshjes. Fiorentina në gjysmëfinale do të takohet me fituesin e ndeshjes Atalanta – Juventus.