Ish-sekretari i përgjithshëm i PD-së, Arben Ristani, ka kritikuar sërish kreun e PD Lulzim Basha, duke thënë se fakti që Partia Demokratike nuk ka më asnjë pushtet është për shkak se Lulit i mungon strategjia.

Pas lajmeve për lëvizje në bazë në muajin shtator dhe mohimit nga Basha sot në daljen e tij mediatike.

Ristani, deklaron se duhet biseduar me demokratët ndërsa shton se Basha e ka çuar PD-në në një rrugë pa krye, pasi nuk ka strategji të qartë dhe askush nuk e di çfarë ndodh dhe si veprohet në parti.

Postimi i plotë i Ristanit

Bashkite e fituara nga PD, iken nje nga nje dhe perfundimisht PD eshte jashte sistemit, si ne pushtetin qendror edhe ne ate vendor. Nderkohe PD ka nje objektiv te vendosur dhe te shpallur: qeveri kalimtare, pa Ramen Kryeminister dhe zgjedhje te parakohshme te pergjitheshme, mundesisht edhe lokale. Objektivin afat shkurter e kemi, por rrugen se si do e realizojme dhe mjetet qe do perdorim, askush nuk i di, ose se paku nuk jane transparente per demokratet. Cdo dite deklarohet se cdo beje PD pasi te vije ne pushtet dhe vertet qe vetem PD mund ti beje realitet, por si do vi PD ne pushtet? Kete askush nuk di. Duke mos ditur nga do kalojme, me se do luftojme, si do organizohemi, kush eshte perpara, kush mbrapa, kush majtas, kush djathtas, cilat jane aleancat etj etj, elemente te luftes opozitare, qe demokratet duhet ti dine, nuk krijohet kurre besim ne aritjen e objektivit.

Pa besim nuk ka kurre fitore.

Ta bisedojme edhe nje here me demokratet cfare do bejme, si do e bejme, me ke do e bejme, kur do e bejme, te jete e gjitha transparente dhe gjithperfshirese dhe me vullnet dhe deshire, ta bejme betejen per Shqiperine europiane.
“Shqiperia ndodhet sot ne nivelin me te keq te ndotjes morale qe ka njohur ndonjehere. Nga kjo grope ajo, ose duhet te dale me ngut, ose do te fundoset pergjithmone” thote Kadare.