Pas mëngjesit të punës me ish-deputetët e PD-LSI, Oerd Bylykbashi dhe Klajda Gjosha, ekspertët e Komisionit të Venecias janë takuar me kreun e Grupit Parlamentar socialist Taulant Balla, opozitën parlamentare, kreun e Kuvendit Gramoz Ruci dhe Presidentin Ilir Meta. Më pas do të takohen me ministrin e Punëve të Brendshme, Sandër Lleshaj, në 15:30 me kryeministrin Edi Rama, përfaqësuesit e KQZ dhe Vitoren Tushën duke mbyllur ditën e parë të axhendës.