Ish-deputeti i PD-së, Klevis Balliu duke folur nga zona e Astirit krahë banorëvë të kësaj zone ka komentuar edhe vijushmërinë e qëndrimeve që do të mbajë PD. Sipas Balliut opozita në protestë nuk do ti ndal revoltat dhe do të jenë të gatshëm të bëjnë çdo gjë për të rrëzuar qeverinë Rama.

“Këto janë vetëm filmat tuaj që i krijon, për të kërcënuar qytetarët që gjasme se do i fusni në burg. Por ju e keni punë ditësh burgun për vete. Të nderuar miq të jeni të sigurt që kjo revolt nuk ndalet. Nuk ka Edvin as Edvinoviç që e ndal. E as dreqi as shejtani. Kjo është revolta që nuk ndalet dhe jemi gati të bëjmë çdo gjë pasi po luftojmë për demokraci nuk po luftojmë për karrige. Nëse porvokoni luftën luftë do të keni. Hapni sytë nga Gadafi se si ai do përfundoni.” ka thënë ndër të tjera ish-deputeti i PD-së.