Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se edhe gjatë ditës së martë, në vend do të ushtrojë ndikim vala e të nxehtit.

Fundjava shënoi edhe ditët më të nxehta të regjistruar për këtë vit me temperaturën më të lartë të regjistruar në qytetin e Elbasanit me 41.5°C.

Gjithashtu temperatura të larta termometri shënoi edhe në vende të tjera si Gjirokastër 40.4°C si dhe Berat e Tiranë me 38.0°C.

Gjatë kësaj jave parashikohet mot i kthjellët ku përjashtim bën dita e Mërkurë dhe ajo e Enjte ku pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë perëndimore. Moti do të jetë kryesisht i kthjellët por do të ketë edhe prezencë të vranësirave kalimtare shoqëruar me reshje shiu në formë shtrëngatash (dita e Mërkurë) në zonën e veriut. Dita e Enjte do të ketë vranësira kalimtare të cilat do të shoqërohen me reshje shiu të izoluara.

Temperaturat për datë 13 gusht parashikohen:

QYTETET Temperaturat në °C Sigla
Shkodër 26/36 diell
Kukës 21/37 diell
Lezhë 28/38 diell
Dibër 21/36 diell
Durrës 25/34 diell
Tiranë 26/38 diell
Elbasan 25/41 diell
Berat 22/41 diell
Vlorë 24/38 diell
Korcë 21/34 diell
Gjirokastër 22/41 diell
Sarandë 24/37 diell