Një urim i veçantë për Eglantina Gjermenin ka ardhur nga kolegu i saj Erion Braçe. Nëpërmjet një postimi në Instagram, Braçe e quan mendje të bukur dhe forcë të qetë. “MIRESIA ESHTE KESHTU; FUQIA E QETE! Tina Gjermeni eshte e tille! E kam pare ne beteje ne Lushnje dhe, sa mire qe ishte; Perfaqesuese e nje qytetarie shumice, mendje e bukur dhe forca e qete! Zonje e Mire, te jesh keshtu gjithmone! Gezuar!”, shkruan ai. Eglantina Gjermeni tashmë është prej tre mandatesh deputete e Kuvendit të Shqipërisë. Në qeverinë “Rama 1” mbajti pozicionin e Ministres së Zhvillimit Urban dhe të Turizmit./Tiranapost