Pas bllokimit te padrejte, kunder te gjithe vendeve te BE (me ne krye Gjermanine) qe Franca ju beri Maqedonise se Veriut dhe Shqiperise, Zoran Zaev ka hedhur tezen e zgjedhjeve te parakohshme, qe ai do ta propozonte ne takimin me lideret e partive aleate.

Burimet nga partia e Zaev (LSDM) por dhe partite aleate si BDI jane kunder ketij propozimi. Burimet bejne me dije se si BDI ashtu edhe shumica brenda partise se Zaev LSDM, e kundershtojne idene e zgjedhjeve te parakohshme.

Thene kete, sot  Kryeministri Zoran Zaev nuk eshte dorehequr pas vendimit të Francës, qe u cilesua si gabim historik i BE ndaj Ballkanit Perendimor dhe vete unionit . Por siç duket nuk do te kete as zgjedhje te parakohshme, pasi as partia e Zaev e as aleatet nuk jane pro ketij propozimi./Lexo.al