Kryeminstri italian Giuseppe Conte ka folur para mbledhjes së Këshillit në Bruksel, ku pritet të merret sot vendimi për çeljen ose jo të negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Conte është shprehur se takimi i djeshëm i 28 liderëve BE-së në Bruksel ishte një gabim historik dhe se mbledhja shkoi keq.

“Mbrëmë nuk u arrit në një konkluzion.

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë një jetë që kërkojnë hapjen e negociatave. 2 vende me shumicë msylimane kanë ëndërr të futen në BE.

Takimi i djeshëm do të mbahet mend si një gabim historik. Mos hyrja në BE shpresoj mos t’i bëjë vendet pesimiste”, mësohet të ketë thënë ai.