Gazrat janë pjesë normale e procesit të tretjes, por shumë persona kanë probkeme me to. Dhimbja e barkut dhe fryrja mund të përkeqësohen nga çdo gjë që shkakton diarre ose kapsllëk. Gazi gjithashtu mund të shkaktohet nga: -ushqimi i tepërt; -përtypja e cimcakizit; -duhanpirja; -konsumimi i disa lloje ushqimeve.

Shpesh herë, gazi shkaktohet nga ushqimet që konsumoni. Mësoni cfarë duhet të bëni për të larguar gazrat nga stomaku juaj. -hani karamele mente; -pini caj kamomili; -në sallatë përdorni uthull molle; -bëni aktivitet fizik; -erëz karafili.

Largoni urgjent këto lloj ushqimesh nga dieta juaj ushqimore: -cimcakizat; -shmangni pijet me gaz; -shmangni duhanpirjen.