Lulzim Basha pas gjashte oresh eshte kujtuar te flase per Astirin.

Ai ka shkuar ne spital ku ka vizituar disa banore te lenduar nga perplasja me policine, por nuk ka vizituar asnje polic edhe pse ka qene minister i brendshem.

Por, kulmi i ironise e hipokrizise ka qene kur Basha ka folur per dhembshurine ndaj jetes qytetare, duke bere sikur ka harruar 21 janarin ku ai ishte minister i brendshem e u vrane 4 qytetare ne mes te bulevardit, me duar ne xhepa.

Ja reagimi hipokrit i Bashes:

Gjendja e të plagosurve vazhdon të mbetet e rënd. Janë numër i madh banorësh të dhunuar dhe të traumatizuar, po marrim masat për tu dhënën ndihmën e nevojshme. Një pjesë janë të shtuar në spital, një pjesë jo.

Ky është një bilanc i një goditje të planifikuar nga Edi Rama ndaj qytetarëve të pafajshëm. Ky është një skenar i përgatitur dhe ka një qëllim të çonte drejt përgjakjes qytetarët për të fshehur vjedhjen në projektin e unazës së re. U bëj thirrje qytetarëve dhe punonjësve të policisë të mos bien pre e këtij skenari. Jeta është e çmuar edhe do të bëjmë gjithçka për të mbrojtur jetën e banorëve. Paralajmëroj gjithsecilin nga urdhëruesit, ekzekutorët që do mbajnë përgjegjësi para ligjit dita s’do vonojë e ju jap fjalën që s’do mungojë dita kur ata do përgjigjen para ligjit për këtë dhunë barbare për të mbushur xhepat e tyre.

Çdo centimetër katror i tokës së tyre do të kompensohet me ardhjen në pushtet të PD-së me vlerën e tregut. Opozita ka qenë në krahë të qytetarëve të Astirit.