800 milionë euro, kjo do të jetë klauzola e Griezmann te Barcelona, që do ta kalojë Messin, i cili ka klauzolë lirimi 700 milionë euro. Kurse Benzema është futbollisti me klauzolën më të lartë, 1 miliard euro. Klauzolat janë një nga trendet e fundit në kontratat e futbollistëve, duke qenë se nëpërmjet tyre mund të largohen pa lejen e klubit, mjafton të paguhet shuma e përcaktuar në marrëveshje.

Kështu ndodhi së fundi me Antoine Griezmann, që kaloi nga Atletico Madrid te Barcelona për 120 milionë euro dhe klubi katalanas i parapriu një afere të ngjashme duke i vënë superklauzolën prej 800 milionë euro, më e shtrenjtë edhe se ajo e Lionel Messi (750 milionë euro). Por, besoni apo jo, Karim Benzema është ai që ka klauzolë më të lartë. Sulmuesi i Real Madridit ka klauzolë 1 miliard euro.

10. Gareth Bale (Real Madrid): €500 milionë 9. Gerard Pique (Barcelona): €500 milionë 8. Isco (Real Madrid): €700 milionë 7. Vinicius Junior (Real Madrid): €700 milionë 6. Marco Asensio (Real Madrid): €700 milionë 5. Lionel Messi (Barcelona): €700 milionë 4. Brahim Diaz (Real Madrid): €750 milionë 3. Luka Modric (Real Madrid): €750 milionë 2. Antoine Griezmann (Barcelona): €800 milionë 1. Karim Benzema (Real Madrid): €1 miliardë