Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët me alternime vranësirash por që mundësitë për reshje shiu janë të pakta. Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë një rënir të lehtë ku do variojnë: në zonat malore nga 07ºC deri në 17ºC, në zonat e ulëta nga 15ºC në 26 ºC dhe në zonat bregdetare nga 18C në 28ºC.

Era do të fryej në drejtim Veri- veriperëndimor me forcë valëzimi në 2-3 ballë. Në Kosovë moti do të jetë i kthjellët me alternime vranësirash. Temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore nga 06ºC deri në 18ºC dhe në zonat e ulëta nga 11ºC në 23ºC.