Nga Erion Braçe/

ZGJEDHJE PARA KOHE?
KETA NUK DUAN ZGJEDHJE!

KETA NUK DUAN VEC PUSHTETIN!
KETA DUAN PARATE!

KETA DUAN EDHE PROKURORET E GJYKATESIT E TYRE, SISTEMIN!

I pashe bashke te gjithe,
i njejti film,

e njejta histori 29 vjec ne pushtet e opozite dhe, ndaj jam i bindur se:

Keta nuk duan zgjedhje;
Kane bere keta vete, te njejtet,

10 a 12 pale zgjedhje e referendume,
nga mizerabel deri ne kriminale,

te padrejta, te pabarabarta,
asfare transparente ne votim e numerim, ne gjykim!

Kurre ne nuk kemi ndare pushtet me ta ne qeveri, ne kohe apo para kohe,
perkundrazi pushtet, ushtri, polici, spiune, kriminele ne aktivitet e ne burgje kemi patur ne perballe;

KUSHTE TE TILLA QE PERMBUSHIM NE,
KURRE NUK I AFRUAN!

Kur kane humbur,
kane ndryshuar fituesin me
gjykatesit e tyre.

ZGJEDHJET ISHIN,
IKEN NGA ZGJEDHJET!

ZGJEDHJET NUK JANE PICE QE
I POROSIT NE PRESIDENCE TAXI!

KUSHTETUTA I CAKTON!

Keta nuk duan vec pushtetin;
E kane patur pushtetin, te njejtet,

15 e me shume vite,
secili prej tyre eshte bere President, kryetar Kuvendi, Kryeminister disa here, zevendeskryeminister e minister edhe me shume here, deputet e kryetar bashkie sa here kane dashur.

Kane vjedhur duke vrare e kane vrare per te vjedhur serish sa i ka pare gjithe bota, publikisht,
pa asnje pendim e ndjese ndaj viktimave, popullit!

Jane velur vec me pushtetin!

Keta duan parane;
Ajo i zgjon, ajo i hip gjakun ne koke sa pastaj duan e bejne gjithcka.
Jane po te njejtet ne 29 vite,
shihjani pasurine qe kane,
shihjani shpenzimet qe bejne per vete e gjithe familjet e tyre te medha,
jo thjesht biologjike!

Nuk duan te ndalet se rrituri pasuria;
I kane vendosur vetes standardin e luksit e duan para pa fund per te mbajtur e shtuar luksin PA TAKSA!

Por kane edhe frike!
Ndaj nuk duan zgjedhje,

as vec pushtetin, duan parate por edhe prokuroret e gjykatesit per to!
Jane te njejtet qe krijuan SISTEMIN qe ende vuan cdo shqiptar sot;
Secili nga ju qe plasi kur
i pa e sheh si vjedhin publikisht,

shtojne pasurine fizikisht e hapur,
mbrojtur nga prokurore e gjykates qe
i kane emeruar vete, politikisht, mbrojtur po vete kriminalisht!

E kuptoni?
Duan SISTEMIN e tyre!
Ate ku bejne para pa hesap dhe qe
i shpall TE PAPREKSHEM!