23.09.2020 08:15

Teknologji

Ja kush është qyteti i parë në botë me rrugë elektrike

Qyteti i Tel Avivit po punon për krijimin e rrugëve elektrike pa tel për të ngarkuar dhe furnizuar transportin publik në qytet. Rrugët elektrike...

Gjurmët në Internet nuk humbasin! Fotot të cilat nuk duhet t’i postoni asnjëherë në...

Të publikosh në rrjetet sociale dhe të kërkosh privatësi, është më e pakta irracionale! Ndonëse ne mendojmë se kërkime, foto, statuse etj., për të...

Whatsapp po “than” tregun e telefonatave ndërkombëtare

Përdorimi i aplikacioneve të lidhura me internetin po ul me ritëm të shpejtë përdorimin e thirrjeve ndërkombëtare nga rrjetet celulare. Të dhënat nga Autoriteti...

Gjiganti Airbus sjell avionët me zero emetime

Gjiganti i fluturimeve Airbus ka zbuluar planet për atë që konsiderohet si avioni i parë komercial me zero emetime. Kompania tha se avionët e...

Elon Musk pritet të detajojë një projekt të baterisë prej një milion milje

Ndoshta keni dëgjuar për baterinë një milion milje, që do të zgjojë interesin e publikut për blerjen e automjeteve elektrike. Elon Musk pritet të...

KE: Tetë miliardë euro investime për teknologjin

Superkompjuterët mund të marrin së shpejti tetë miliardë euro (9,47 miliardë dollarë) nga Komisioni Europian, njoftoi sot organi ekzekutiv i BE-së. “Informatika me performancë të...

Zbulohet arsyeja e fortë, SHBA ndalon shkarkimin e këtyre dy aplikacioneve duke nisur nga...

“Për të mbrojtur sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara”, Departamenti i Tregtisë i Shteteve të Bashkuara ka lëshuar një urdhër që duke filluar nga...

Apple ka lëshuar së fundmi në treg versionin e qarkut iOS 14

Apple ka lëshuar së fundmi në treg versionin e qarkut iOS 14, me disa përmirësime madhore si dhe me hile të tjera më të...

iPhone 12, ndryshime/ Risi dhe vonesa për aparatin e ri

Është një nga produktet më të pritura të 2020-ës, por do të vonojë dhe pak. Iphone 12 nuk u lancua në eventin special të...

Apple plot supriza për të fiksuarit pas teknologjisë

Apple ka në plan të prezantojë produkte të reja sot në orën 19:00 me kohën e Europës Qëndrore. Tashme Apple e ka si traditë të...