20.04.2021 04:00
Home Shëndet

Shëndet

Studimi për personat që kanë kaluar Covid-19/ Ja efektet e forta tek shëndeti i...

Të paktën një e treta e personave që kanë kaluar COVID-19 trashëgojnë simptoma afatgjata të çrregullimeve të shëndetit mendor, thuhet në një studim të...

Covid-19: Aktiviteti fizik dhe lëvizja parandalojnë rrjedhën e rëndë të sëmundjes

Një mënyrë jetese pasive dhe sedentare shton rrezikun që në rast infektimi me Covid-19 të sëmurët ta kalojnë sëmundjen rëndë e madje të vdesin...

6 arsye përse lëkura juaj ka nevojë për vitaminë C

Vitamina C mban fronin e ushqyesve më të nevojshëm për organizmin, imunitetin por edhe shëndetin e paraqitjen e lëkurës. Kjo vitaminë, shërben si anktioksidant...

Studimi: Imuniteti ndaj koronavirusit zgjat me vite

Mjeku Ilir Alimehmeti ka shpërndarë me ndjekësit e tij një lajm të mirë duke iu referuar revistës prestigjioze “Nature”, ku edhe flitet për imunizimin...

A e dini cilat janë vitaminat që funksionojnë njësoj si antibiotikët?

Kur përballemi me sëmundje të ndryshme të shkaktuara nga bakteret, antibiotikët janë të parët që na rekomandohen nga mjeku. Përdorimi i antibiotikëve nisi në...

Pse nuk duhet neglizhuar Covid te fëmijët?

“Ai ishte një dritë në jetën tonë! Na tregoi se lumturia është shumë më shumë nga sa e kishim imagjinuar!”. Me këto fjalë, Jessika...

Shtatë arsye pse duhet të përfshijmë më shumë qepë në dietën tonë

Qepët, pavarësisht se janë një nga përbërësit më themelorë në kuzhinë, janë të pasura me vitamina dhe kanë përfitime të mëdha shëndetësore. Në të...

Studimi/ Mjekimi për astmën ndihmon në shërimin e shpejtë nga Covid

Një studim i ri ka treguar se një ilaç që përdoret për astmën, i disponueshëm gjerësisht, mund të shkurtojë kohën e shërimit tek të...

Çfarë të hani dhe çfarë të shmangni gjatë muajit Ramazan

Gjatë Ramazanit, për të përmbushur sasinë e energjisë dhe lëndëve ushqyese që trupi juaj ka nevojë gjatë ditës, duhet të hani ushqime të pasura...

Studimi Brazilian: Efikasiteti i vaksinës kineze nuk ulet tek të moshuarit. Vaksina kineze e...

Të tjera të dhëna shpresëdhënëse dalin nga studimi i fundit shkencor mbi efektshmërinë e vaksinës kineze, i kryer në Brazil me personelin shëndetësor. Studimi...