27.05.2020 11:31

Opinione

Hipokrizia e opozitarëve që po i bëjnë presion Lulzim Bashës!

Nga Alfred Peza Presioni më i fortë Lulzim Bashës i ka ardhur nga jashtë PD dhe “Opozitës së Bashkuar”, vetëm kur ai ka marrë vendime...

Kongresi I Antifashist i Përmetit: Vizioni Demokratik dhe Vendimet e tij Historike

Nga Fatmir Fezga/ Texas, USA Me 24 maj 1944 filloi punimet ne Përmet Kongresi I Antifashist i Lëvizjes Nacionalçlirimtare Shqipëtare. Ne terminologjine e shkurtuar historike ky...

Psikodrama e munguar e agjentit serb Edi Rama

Nga Skënder Minxhozi Ka qenë paradoksalisht dita më e qetë politike pas shembjes së teatrit, megjithëse ka qenë edhe dita e parë, pas momentit kur...

Pyetja që nxehu Sali Berishën dhe s’më erdhi për shumë kohë në emision

Ka qenë një pyetje që gazetarja Rudina Xhunga i ka drejtuar në një intervistë Sali Berishës, për të cilën ky i fundit nuk ka...

Analiza: Rruga e mbarë të qoftë Ilir Meta

Nga Mustafa Nano/ Në monologun e fundit unë bëja thirrje që Rama, Berisha e Meta të largoheshin nga politika. Asnjëri nuk ma vuri veshin. Madje,...

Spartak Ngjela: Me shembjen e teatrit s’u shkel asnjë ligj, nuk ishte monument kulture

Teksa kryefjala e këtyre ditëve është shembja e teatrit kombëtar, për të cilin ka pasur dhe ka protesta, vjen një koment nga avokati Spartak...

Çfarë fshihet pas çarjes mes Ilir Metës dhe Lulzim Bashës

Nga Alfred Peza/“Nga nesër do shihni një President tjetër. Do ketë një President tepër zyrtar. I hapur në çdo kohë për marrëdhënie zyrtare institucionale,...

Shqetësimi vjen, pse Reformën e ka në dorë Amerika dhe Europa

Nga Mero Baze Presidenti i vendit Ilir Meta, ka ndërmarrë një sulm të hapur anti-kushtetues kundër ndikimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit...

Mashtrimi me “Danezin”

Nga Bashkim Kopliku/ Kaluan disa ditë qëkur shpjegova sesi mund të shmanget rreziku i megadushkut , vjedhjes masive të votave që mbart edhe sistemi Danez...

Të gjithë kundër Metës

Nga Endri Kajsiu/ Është fakt se sebebi i çdo krize politike që nga 22 Korriku i 2016-ës (kur u votuan më 140 vota ndryshimet...