30.11.2021 10:25

Kulture

Petit Futé, guida më e madhe turistike për frengjishtfolësit, përfshin Shqipërinë në faqet e...

Petit Futé, guida më e madhe dhe më e rëndësishme e frakonofonisë i ka kushtuar hapësirë Shqipërisë në faqet e saj të rrjeteve sociale. Ndërsa...

Lea Ypi: Pse e prezantova librin tim, në vilën e Enverit

Akademikja e njohur shqiptare Lea Ypi ka sjellë se fundmi në gjuhën shqipe romanin e saj të titulluar “Të lirë”. Ypi zgjodhi që prezantimin...

Mori çmimin shkrimtari i më i mirë i vitit, Virgjil Muçi falenderon Veliajn: Është...

Shkrimtari i mirënjohur shqiptar, Virgjil Muçi, i cili në këtë edicion të veçantë të Panairit të Librit, u shpall shkrimtari më i mirë i...

“Të lirë” e Lea Ypit vjen edhe në shqip, Veliaj: Një liber qe duhet...

“Të lirë”, romani autobiografik i autores dhe akademikes Lea Ypi, botuar nga prestigjiozja e librave “Penguin Books” në Londër dhe pritur mjaft mirë nga...

Rudina Xhunga sjell në Panair, “Ana 1997”

Rudina Xhunga sjell në Panairin e Librit, Ana 1997. Është një libër që tregon historinë e vitit tonë tragjik, jo si libër historie, por...

Pse kostumet tona kombëtare rrezikojnë të zhduken dhe një shembull nga Norvegjia

Kostumet popullore janë një nga simbolet më origjinale të kulturës tradicionale. Duke qenë trashëguese e transmetuese të shumë elementëve që vijnë nga lashtësia janë...

Kultura e Instagramit dhe e Pandemisë, po më pas?

Nga Elda Shabani Në të gjitha fushat e jetës, pandemia na ka ndryshuar prioritetet dhe perspektivat tona. Sigurisht personat e famshëm dhe ndikuesit (influencers) nuk...

Hapet ekspozita “Ëndrrat që mbartim”/ Renuar Locaj sjell përmes fotografive rrugëtimin e refugjatëve që...

Në Muzeun Historik Kombëtar, është hapur ekspozita me titull “Ëndrrat që mbartim” nga fotografi Renuar Locaj. Një ekspozitë ndryshe nga ajo cfarë kemi parë,...

Lipsanet e Shën Gjon Vladimirit ikin nga Muzeu Kombëtar, shkresa e institucionit: Nuk përbëjnë...

Lipsanet e Shën Gjon Vladimirit, që ruheshin në Muzeun Historik Kombëtar kanë dalë prej aty dhe i janë dorëzuar Manastirit që mban emrin e...

Preç Zogaj boton librin me poezi ‘Një e tretë, dashuria’. Natasha Lako: “Në poezitë...

“Ne na njohu një e tretë, dashuria.” Ndërsa lexojmë këto vargje, është vënë re se kohët e fundit poetë të njohur shkruajnë gjithmonë e më pak për...