20.10.2020 10:29
Home Lajme Kulture

Kulture

Kultura dhe COVID 19

Shpëtohet këmbanorja e kishës së Shën Kollit në Vodicë

Besimtarët e Vodicës do të mund ta festojnë Shën Nikollën, më 6 dhjetor, të qetë këtë vit. Pas ndërhyrjes së specialistëve të Drejtorisë të...

Pandemia, anulohet Panairi i Librit

Nuk do të ketë panair, as çmime vjetore! Panairi i librit është anuluar në formën e tij tradicionale si një pikëtakim mes lexuesve e...

Dha dorëheqjen nga Nobeli për Handke. Leandoer: Ja pse i duhej Shqipërisë çmimi i...

Nga Isa Myzyraj Kristoffer Leandoer, është shkrimtar suedez. Në Tirane ai njihet si burri i ambasadores suedeze, por Dritare.net mësoi për një detaj shumë interesant...

Vajza e Robert Aliaj bëri krenarë gjithë shqiptarët, fitoi ‘The Voice Kids’ në Belgjikë

Gala Aliaj, vajza e artistit shqiptar Robert Aliaj, ka bërë krenarë gjithë shqiptarët duke u shpallur fituese e ‘The Voice Kids’ në Belgjikë. 15-vjeçarja mahniti...

Teatri Eksperimental çel sezonin, Londo: Shumë shpejt, me shfaqje edhe në sallë

Ndonëse, humbjet financiare në sektorin e artit janë rreth 90 për qind për shkak të COVID 19, krahasuar më një vit më parë, humbjet...

Festivali Ndërkombëtar çelet me filmin e Gjergj Xhuvanit

Përpos pandemisë Covid 19, Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë, vjen në edicionin e 18-të. Drejtori Agron Domi rrëfen se misioni i festivalit për...

Teatri Metropol përfaqëson Shqipërinë në projektin AIDA, Veliaj: Arti është ilaç ndaj përçarjeve që...

Tirana po shndërrohet në qendër e artit dhe kulturës evropiane, çka e përforcon edhe më shumë përzgjedhja e Teatrit Metropol si pjesë e projektit...

Atraksionet turistike në Gjirokastër/ Vendosen tabela informuese në shqip-anglisht për turistët

Ka nisur vendosja e tabelave dy gjuhëshe në destinacionet turistike dhe tabelave rrugore përkatëse në zonën e Gjirokastrës. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, bënë...

Fluks turistësh në muzetë e Beratit

Qyteti i Beratit, i ngritur buzë lumit Osum, rreth 2400 vjet më parë, vijon të tërheqë vëmendjen e turistëve vendas e të huaj. Një...

Nëna e re i mbyll gojën portalit të Xenit: Nuk jam unë ajo që...

Portali i financuar nga familja Berisha, Syri.net ka prodhuar një lajm të rremë dhe tërësisht aprofesional. Duke marrë një koment që i ishte bërë...