06.06.2020 03:06
Home Lajme Kulture

Kulture

Kritika e Emile Zola për gjeniun Hugo

“Mémorial de la Loire et de la Haute-Loire” ka botuar, të shtunën e 5 prillit 1879, në faqen n°2, kritikën letrare të Emile Zola...

Video/ Edi Rama poston videon e veçantë dhe ka një mesazh për skeptikët

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për Teatrin e ri Kombëtar.Teksa poston një video në facebook nga Teatri i Operas e Baletit, Rama shkruan...

Aktori Koço Qendro: Si më zunë me ‘dashnoren’ brenda në teatër

Rrëfimi ndryshe i aktorit Koço Qendro/ “Ashtu ndodhi vërtet, nis të tregojë aktori Koço Qendro. Më zunë në flagrancë me dashnoren time. Ndoshta që...

Deklarata/Provokon deputetja e Bashës: Ateistët janë njerëz imoralë e mashtrues

Ish-deputetja e PD-së, Oriola Pampuri, ka bërë një postim të çuditshëm një ditë më parë.“Shqiptarë, lutuni e besoni në Zot. Këtë s’mund t’ua ndalojë...

Prof. Fatos Tarifa: Edhe në Hagë u shemb Teatri dhe u bë i ri

Fatos Tarifa, ish-ambasador foli në emisionin "Arena" për debatin e ditëve të fundit të shkaktuar nga shembja e Teatrit Kombëtar. “Teatri nuk është ndërtesa,...

Aktori Artan Imami demaskon Budinën: Po bën monologun e opozitës, më kërcënoi të mos...

Debati: Artan Imami: Pse për dy vjet e gjysëm ti u bërë pronar i atij teatri me dhunë? Budina: Nuk dua të flas me ju...

‘Teatri, teatri’… por si e shiti Berisha “Hotel Dajtin”, që është i shpallur Monument...

Nga Ardit Rada Tashmë nuk ka asnjë dyshim se çështja rindërtimit të Teatrit Kombëtar me dimensione të tjera është kthyer në një çështje politike. Ky...

Fotot/ Paris, Nju Jork, Moskë, teatrot shekullorë që u shembën për t’i hapur rrugë...

Vetëm pak javë përpara se në Tiranë të ndizej debati për shembjen e Teatrit Kombëtar, “The Guardian” publikoi një artikull, në të cilin renditeshin...

Rama citon aktorin e njohur: Uroj ta takoj Çunin e Bjeshkëve të Namuna kur...

Kryeministri Edi Rama shprehet se Teatri i ri Kombëtar do të hyjë në listën e teatrove më të bukur europianë të ndërtuar në kohët...

Artan Imami i gëzuar: Shqipëria me teatrin e parë të shekullit të XXI, më...

-“Më në fund, Shqipëria do të ndërtojë teatrin e parë të shekullit të XXI”, shprehet për ATSH, aktori i mirënjohur Artan Imami. Në një...