27.05.2020 11:00
Home Lajme Kronike

Kronike

Korea e Jugut: Një 27-vjeçar dënohet me katër muaj burg për shkelje të karantinës

Një 27-vjeçar u dënua me katër muaj burg për shkelje të karantinës, njoftuan autoritetet koreano-jugore.Koreja e Jugut njoftoi rritjen më të madhe të rasteve...

Çfarë po ndodh? Rritet në mënyrë të papritur ndjeshëm numri i viktìmave në Spanjë

Spanja ishte një ndër vendet që pësoi ulje të numrit të viktìmave si pasojë e covid-19, gjatë ditëve të fundit, mirëpo kjo nuk ka...

Çfarë duhet të kemi parasysh? Epidemiologu tregon pse koronavirusi nuk infekton dot në det

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti ka folur në një lidhje ‘skype’ për situatën në vend nga pandemia e koronavirusit. Ai tha se shtimi i rasteve...

Tenori i famshëm dhuron plazmën për pacientët me COVID-19: Ja si e kalova virusin

Tenori i famshëm italian Andrea Bocelli tregoi se në muajin mars ka rezultuar pozitiv ndaj koronaviursit, por që atëherë është shëruar plotësisht.Ai foli para...

Numri dy i Institutit të Vuhanit: Koronavirusi është vetëm maja e ajsbergut, ja ç’duhet...

Shi Zhengli është një virologe e njohur, që e ka përqendruar punën e saj kërkimore te koronavirusi i lakuriqëve. Ajo thotë se viruset që...

E konfirmon dhe shkenca: Koronavirusi ka humbur forcën, ja si sillet

E konfirmon dhe shkenca, koronavirusi po humbet forcën. Presidenti i virologëve italian, Arnaldo Caruso i cili drejton Departamentin e Mikrobiologjisë së Spitalit Civil të...

Epidemiologu tregon qëndrimin e tij ndaj mos-bllokimit të Suedisë

Epidemiologu i njohur suedez ka mbrojtur strategjinë e shpërthimit të koronavirusit të vendit të tij, pasi numri i viktimave kaloi 4,000 të hënën.Kritikët kanë...

Studimi: Mutacionet nuk rrisin aftësinë e Covid-19 për t’u përhapur më shumë

Asnjë prej mutacioneve të koronavirusit të ri nuk shfaq aftësi për të rritur infektimin nga njeriu tek njeriu. Është ky përfundimi i një prej...

Studimi holandez: Ja sa mund të zgjasë imuniteti nga koronaviruset

Një studim i kryer nga Universiteti i Amsterdamit hedh dyshime se imuniteti ndaj koronaviruseve tek njerëzit mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj.Hulumtuesit morën në...

Pse borxhi i Italisë ka rëndësi për të gjithë?

Nga Robert J. Samuelson* Ekonomitë e ShBA-së dhe të vendeve të tjera të botës janë në një gjendje shumë të rrezikshme e prapë ne vazhdojmë...