20.10.2020 02:21

Ekonomi

Evropa drejt euros digjitale, a do jetë gati deri në fund të vitit 2025?

Derisa pandemia e koronavirusit po ndikon me shpejtësi te njerëzit që gjithnjë e më pak të përdorin para të gatshme, por edhe qeveritë me...

Denaj takim me sipërmarrës në Vlorë: Ulja e taksave për biznesin, nxit formalizimin

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, gjatë takimeve të drejtpërdrejta me biznesin në Vlorë diskutoi mbi masat e marra nga qeveria për uljen...

BE shpall katër projektet që do të financojë deri më 2027 në Shqipëri

Komisioni Europian ka miratuar Planin Ekonomik dhe të investimeve për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor që do të fokusohet në 10 drejtime kryesore që...

SHBA – Deficiti buxhetor në nivel historik

Deficiti buxhetor i SHBA-së arriti një nivel rekord në vitin 2020, duke tejkaluar tre trilionë dollarë, si rezultat i shpenzimeve nga qeveria federale përballë...

Anila Denaj takim me përfaqësuesit e Ligës së Futbollit: Bëm një tjetër hap përpara...

Ministrja e Financave Anila Denaj ka zhvilluar këtë të premte një takim me përfaqësuesit e Ligës Profesioniste. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ministrja...

Qeveria miraton rritjen e pagës minimale në 30 mijë lekë

Qeveria shqiptare ka miratuar rritjen e pagës minimale në 30 mijë lekë. Ajo u vendos në Këshillin Kombëtar të Punës në mbledhjen e sotme...

Inceneratorët/ Bashkia e Elbasanit rrëzon Bashën: Që nga 2017 funksionon normalisht çdo ditë, jemi...

Bashkia Elbasan ka rrëzuar çdo ak uzë dhe pretendim të kryedemokratit, Lulzim Basha lidhur me Impiantin e Përpunimit të Mbetjeve Urbane në qytetin e...

Gazsjellësi Adriatiko-Jonian, Yuri Kim: Strategjikisht e rëndësishme! TAP do e bëjë Shqipërinë një pjesë...

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim e ka quajtur një strategji të rëndësishme, faktin që TAP do të transportojë gaz natyror nga Deti Kaspik në...

Shqipëri-Francë, mundësi të shtuara të bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj, zhvilloi një vizitë zyrtare në Francë, ku takoi përfaqësues të lartë të qeverisë franceze dhe diskutoi mbi...

Ministrja Balluku inspekton punimet në lotin 3 të aksit Porto Romano – Durrës: Aks...

Ka nisur puna për ndërtimin e lotit 3, të aksit rrugor Durrës-Porto Romano. Ky lot me një gjatësi 3.3 km, është një investim në...