12.07.2020 12:30

Opinione

Kur listat e hapura rikthejnë dashurinë opozitare për SHBA e BE

Nga Alfred Peza/ Nuk e keni harruar besoj këngën nacionaliste dhe sovraniste të të gjithë opozitarëve tanë, deri para pak kohësh. Kulmin e koreve të...

Rrotacioni nuk është rrota e fatit

Nga Albert Nikolla/ Si nuk ia shpjegon dikush nga Shqupi Kryetarit formal të Opozitës (KFO) se rrotacioni politik nuk është sanksionuar as në Kushtetutë e...

Partia, si lopa e një përralle!

Nga Pëllumb Kulla Jo vetëm në fshatin tim të lindjes, por me siguri edhe në mijëra fshatra të tjerë, rrëfehet ajo përralla e atij hallexhiut...

Listat e hapura: Emrat e Lulzim Bashës për zgjedhjet 2021

Nga Ardit Rada/ Lëvizja e Edi Ramës për t’i hapur listat, ia ka përcjellë frikën gjer në palcë Lulzim Bashës. Kjo u reflektua kur reagoi...

Pse duhet lexuar Çajupi?

Nga Dorian Koçi/ Nuk ka dyshim se ekziston një lidhje shumë e ngushtë midis lëvrimit të një gjuhe dhe letërsisë së kultivuar. Në këtë drejtim,...

Listat e hapura, Basha po korr gabimet që mbolli

Nga Carlo Bollino/ Mundësia që Parlamenti të votojë listat e hapura dhe si pasojë të pengojë mundësinë e krijimit të koalicioneve parazgjedhore, nuk është as...

Bota që dikur më frymëzonte, tani ma shpif. A do jetë kështu, sot e...

Tracey Thorn Eshtë një mbrëmje e mrekullueshme vere – jemi vërtet në mesin e verës, kur ditës më të gjatë të vitit ngadalë po i...

Koalicionet parazgjedhore tjetërsojnë votën

Nga Endri Kajsiu/ Në 24 orët e fundit, reforma zgjedhore është kthyer befas në temën më të nxehtë të politikës shqiptare.Pas një dalje publike të...

Çfarë ndodhi ditën që nuk vura maskë

Nga Rudina Xhunga/ Në fakt, unë nuk vija maskë. Më ka mbetur prej kohës së videos së BBC, ku Dr. Shunmay Yeung, shpjegonte që...

Kur thotë Berisha: “Erla, prapë na e mundi Lulin, ai Edvin Malavita!”

Nga Lorenc Vangjeli Supozojmë se diku nga vjeshta Edi Rama mban një fjalim nga ata që në fillim e ngjethin atë vetë dhe më pas...