07.08.2020 11:39

Opinione

Loja “e kungulleshkave” për koalicionet parazgjedhore!

Nga ALfred Peza Më shumë se një muaj klasik pushimesh të përvitshme verore, gushti i këtij viti duket si një “retreat” i detyrueshëm, përpara nisjes...

Përse po mendohet Ilir Meta?

Nga Mero Baze Disa muaj më parë Presidenti Ilir Meta deklaroi se mezi priste të miratoheshin në Kuvend amendamentet e Kodit Zgjedhor dhe do të...

Mafia dhe media: Shembulli i Siçilisë dhe analogjia me Tiranën

Nga Ylli Pata Dy shkrime të Frrok Çupit kanë risjellë debatin e lënë pezull në vend në lidhje me rolin e medias ndaj asaj që...

Një ngjarje e paralajmëruar

Nga Fatmira Nikolli/ Në buzëmbrëmjen e një nate me hënë të plotë, Olsi Çekiçi, 44 vjeç, i divorcuar e baba i dy fëmijëve, pas një...

Edukatore Fejsbuku

Nga Ermal Hasimja/ Facebook”-u dhe “Twet ter”-i nisën të censurojnë mesazhet e Presidentit Trump. Nuk më intereson përmbajtja e kumtit presidencial. Të njëjtën gjë kanë...

Ruli e ka kuptuar (vonë, po më mirë vonë se kurrë)

Nga Skënder Minxhozi/ Kur në 1 shtator 2005 Fatos Nano dha dorëheqjen nga kryetar i Partisë Socialiste, askujt në PS nuk i filluan dhimbjet e...

Për Shqipërinë do të nisë epoka e re, post Sali Berisha!

Nga Alfred Peza Dalja e Sali Berishës nga skena politike shqiptare këtë radhë, duket se është objektivi i vetëm madhor i Lulzim Bashës. Realizimi do...

Zgjedhjet e vitit 2021 nuk pranohen… qysh tani?

Nga Ben Andoni/ Nëse do të botohej ndonjëherë një studim mirëfilli për historinë zgjedhore dhe detajet e korrigjimeve të Kodeve Zgjedhore në vendin tonë, ai...

Shenjtorja mbrojtëse nga epidemitë

Shën Korona, është një nga shenjtoret më pak të njohura të Krishtërimit. Dhe ndoshta do të vazhdonte të ishte kështu, po të mos ishte...

E vërteta e akuzave te “doktor” Spahisë, që po bën edhe partinë qesharake si...

Nga Endri Kajsiu/ Partia Demokratike, e gjendur bosh në këto ditë gushti, ka filluar të shpërndajë pa asnjë filtër, marrëzitë që hedh në Fejsbuk Bardh...