23.09.2020 09:32

Opinione

Procesi “Hajdari” ka nevojë të rigjykohet bazuar mbi motivin e vr asjes

Nga Mero Baze Ka një ngazëllim pa kuptim, lidhur me lajmin se Prokuroria ka vendosur të thërrasë si dëshmitar në gjyqin ndaj Izet Haxhisë, Sali...

25 Prilli/ Fryma të çon në fund të garës, jo makina llogaritëse

Nga Skënder Minxhozi Në fund të ditës është çeshtje fryme, jo hilesh. Të faktuara apo të pretenduara. Që të fitosh zgjedhjet parlamentare, duhet të bindësh...

Pse Lulzim Basha është dakord me Partinë Socialiste për listat e hapura!?

Nga Alfred Peza Propozimet për hapjen e listave të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 2021, sipas modelit të orfuar nga PS, janë të njohura...

Ndryshimet në Kod duhet të respektojnë iniciatorët e ndryshimeve kushtetuese

Nga Mero Baze Lulzim Basha po përpiqet të jetë sa më i paqartë se cfarë do bëj me ndryshimet në Kodin Zjedhor. Ai ka dy...

I kujt do jetë mandati i tretë?

Nga Sokol Balla/ Situata në Shqipëri duket si gjithmonë si një tablo me dy pamje dhe të gjithë ne, presim që këto pamje të lidhen...

Pragu kombëtar është disk riminues, pa korrektim kombëtar

Nga Mero Baze Një nga pikat e nxehta të propozuara në draftin e Partisë Socialiste për ndryshime në Kodin Zgjedhor, është pragu kombëtar 3 për...

Nuk ua kanë fajin listat e hapura, POR koalicionet e mbyllura!

Nga Alfred Peza Nëse hapja e listave të kandidatëve për deputetë do të ishte vërtetë shqetësimi real i opozitës së rrugës, në përpjestim me zhurmën...

Pse hoqi dorë Ilir Meta nga mosprekja e 5 Qershorit?

Nga Mero Baze Ilir Meta imitoi pikë më pikë Lulzim Bashën e muajve të verës. Pasi u arrit marrëveshja e 5 Qershorit, me ndërmjetësinë e...

Listat që i hapën 100% derën problemeve opozitare!

Nga Alfred Peza/ Nëse ka një moment politik që zbuloi gjithçka fshihej pas fasadës së unitetit opozitar, ai lidhet me formulën e propozuar sëfundi nga...

Të ftoj në Pogradecin e Tasos dhe Mevlan Shanajt

Nga Rudina Xhunga/ Pogradeci nuk është një nga ato qytete që vjen një ditë, rri një darkë, ikën të nesërmen dhe mbaroi. Në Pogradec rrihet...