05.06.2020 10:45
Home Autoktonet

Autoktonet

Deklarata e Churchill për Shqipërinë

Nga Aurenc Bebja- “La France” ka botuar, të premten e 5 nëntorit 1943, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Winston...

Historia e panjohur e patriotit kolonjar Zalo Prodani

Memorie.al publikon për herë të parë kujtimet e panjohura të Zejnel Prodanit, ish-prefekt dhe një prej njerëzve më të besuar të Mbretit Zog gjatë...

Intervista e Ismail Qemalit më 1911

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Maj 2020 “Le Voltaire” ka botuar, të mërkurën e 8 marsit 1911, në faqen n°3, intervistën e Ismail Qemalit...

Medalioni i Geraldinës

Më 12 korrik 1939, Legata Italiane i dërgonte Ministrit të Brendshëm Maliq Bushati një kërkesë të çuditshme të një skulptori të njohur kroat, Rudolf...

Historia e panjohur e “Shërbimi sekret” të Zogut

Në fund të vitit 1921, i ardhur për herë të dytë në krye të Ministrisë së Brendshme, Ahmet Zogu nisi të vinte në jetë...

Zagori, njihuni me thesaret arkeologjikë

Zona e Zagorisë me resurse të pasura natyrore, fsheh në gjirin e tokës së saj thesare arkeologjike. Sipas arkeologut Spiro Nika, nëse qoftë se...

Serb apo shqiptar? Cila është e vërteta e origjinës së gjeniut NikollaTesla

Nisur nga emri i tij, Nikolla Tesla nuk është serb. Familja e tij ishte nga Sanxhaku, i banuar nga shqiptarë edhe sot. Babai i tij...

Ismail Qemali dhe Isa Boletini në 1913-n në Vjenë: Kosova e Mitrovica duhet t’i...

“Le Soir” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit...

“Një konsultim mbi Shqipërinë”, kur Esat Pasha shfrytëzoi fanatizmin myslyman

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Prill 2020 “Le Temps” ka botuar, të enjten e 28 majit 1914, në faqen n°6, një shkrim në lidhje...

Falsifikatorët e Historisë, a ka vlerë gjysëm e vërteta?

Nga Auron Tare/ “Personi ulur në mes të fotos është Kadri Cakrani. Për disa kohë ishte kundërshtar politik i Ahmet Zogut.Për këtë arsye u burgos...