Shefi i Përgjithshëm i Futbollit tek Milani, Zvonimir Boban foli për derbin e tij si futbollist dhe emocionet që do ta shoqërojnë atë të shtunën në mbrëmje kur të uley në shkallët e “San Siro”, këtë herë si drejtues.

Si është të luash dhe të përjetosh një derbi?

“Kur shpjegon futbollin, shpesh thuhet se nuk ka fjalë për të përshkruar momente të caktuara dhe derbi është padyshim një prej tyre. Nëse nuk e keni luajtur atë, nuk e kuptoni vërtet atë dhe madje nëse keni pasur mundësinë të ecni në atë fushë nuk mund të përshkruani forcën, pasionin dhe presionin që e shoqëron këtë ndeshje. Atëherë nëse keni guxim, nëse keni personalitet, posa prekni topin e parë, gjithçka zhduket, siç ndodh gjithmonë në futboll. Mbrëmja e derbit është sidoqoftë e ndryshme në krahasim me të gjitha ndeshjet e tjera: në ndeshjet “normale” duhet të kërkosh motivime shtesë, në derbi është pothuajse e kundërta, duhet të relaksoheni në mënyrë që të mos mposhteni nga emocionet. Derbi i Milanos është derbi më unik në botë, midis dy klubeve që respektojnë njëri-tjetrin, por që kanë një rivalitet të jashtëzakonshëm, historik dhe të bukur”.

Cili është derbi që ka mbetur në zemrën tuaj?

“Derbi 6-0 ishte i çmendur. Kishte edhe 5-0 në Kupën e Italisë por nuk është e njëjta gjë. Kemi pasur edhe humbje, por fitoret të japin emocion të madh, ato janë ato që dëshironi të mbani mend gjithnjë. Pastaj, personalisht, mbaj mend një gol mjaft të çuditshëm që bëra, por argëtues, duke vjedhur kohën nga Frey i cili ishte portieri i Interit. Unë jam i lidhur me atë gol sepse ishte një nga ata ku duhej të mendoja shumë shpejt se si të vidhja kohën nga kundërshtarët në një mënyrë të papritur, të jashtme “.

Marrëdhënia juaj me tifozët e Milanit?

“Sinqerisht kurrë nuk kam menduar për lidhjen time me tifozët gjatë ndeshjeve derbi. Kam menduar gjithmonë për marrëdhënien time me fanellën kuqezi, që është ajo që vlerësojnë fansat; varet nga ata që të më vlerësojnë si person dhe si lojtar. Por, duke parë ato shkrime, ato koreografi, veçanërisht nga tifozët tanë që janë ndër më krijuesit, më argëtuan shumë”.

Ritualet dhe shpërblimet para derbit?

“Para ndeshjeve kam pasur ritualet e mia, si çdo lojtar dhe çdo trajner. Nuk është çështje paragjykimi, është një çështje ritmi: kur lidh këpucë, si i lidh ato, sa kohë dëgjo muzikë me Ëalkman, të njëjtat këngë që i dëgjoja gjithmonë, fjalë që i përsërisja para ndeshjes. Kishte disa emërime fikse shumë personale që bëja para ndeshjes ”.

Kjo e shtunë do të jetë derbi juaj i parë si menaxher, jeni i emocionuar?

“Si menaxher është i pari dhe do të jetë një emocion ndryshe, si në të vërtetë në çdo lojë të këtij lloji. Në fund të ndeshjes së mëparshme, fillojmë të flasim për derbin dhe ta jetojmë atë. Milano është një qytet që e jeton derbin në një mënyrë të çmendur: edhe ata që nuk janë të interesuar për futbollin, kur ka një derbi, janë sikur të ishin dashuruar me këtë sport përgjithmonë dhe plotësisht. Si menaxher, gjithçka do të jetë ndryshe: Unë do të përpiqem të jem i qetë dhe të shoh gjërat me logjikën e futbollit që të përmirësohen së bashku”.