Barcelona e nis me humbje La Ligan. Pa Messin nuk ka festë dhe Athletic Bilbao mposhti kampionët në fuqi 1-0 në “San Mames”. Golin e vetëm e shënoi Aritz Aduriz 38 vjeç një minutë pasi ishte futur në fushë. Roveshata e sulmuesit bask ishte fantastike dhe i dhuroi tre pikët e para Bilbaos. Bie Barcelona që në start ndërsa sot zbret në fushë Real Madrid në Vigo ndaj Celtas.Bayerni ngec në debutim por bën një goditje në merkato duke afruar nga Barcelona brazilianin Coutinho.