Kryetari i Kuvendit Ilir Meta dhe gruaja e tij Monika Kryemadhi, gjate ceremonise se 24 vjetorit te themelimit te Partise Socialiste te Shqiperise, organizuar ne ambientet e Teatrit Kombetar. /r/n/r/nParliament Speaker Ilir Meta and his wife Monika Kryemadhi, during the 24th anniversary ceremony of the founding of the Socialist Party of Albania, organized in the premises of the National Theatre.

Lëvizja Socilste për Integrim duket e shqetësuar për fatin e drejtësisë në vend.

Ka qenë kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili i cili ka vijuar me kritikat ndaj kryeministrit, Edi Rama.

Përmes një postimi në faqen e tij të “Facebook”, Vasili shkruan se Rama ka kapur reformën në drejtësi.

Ai shkruan në Facebook se drejtësia është shkatërruar, për të ndërtuar një tjetër që mbron trafikantet, kriminelët dhe të korruptuarit e Ramës.

“Sorros si instrument dhe alibi per kapjen e reformes ne drejtesi nga Edi Rama. Judicial Ëatch shprehet qarte per kapjen dhe degradimin total e te qellimshem te reformes ne drejtesi. Iluzioni i reformes ne drejtesi u fik perfundimisht. Instalimi i nje drejtesie shume me te keqe,shume me te kapur dhe shume me te padrejte se e meparshmja eshte fakt i pakundershtueshem.

Drejtesia u shkaterrua per te ndertuar drejtesine qe mbron trafikantet,kriminelet dhe te korruptuarit e Edi Rames. Kjo eshte drejtesi e kriminalizuar ashtu si dhe qeveria.

Ekzaltimi paranojak per gjoja ndihmen e “madhe” qe gjoja Sorros kishte dhene per reformen ne drejtesi ishte sepse Sorrosi sherbeu si instrument dhe alibi per kapjen e drejtesise nga Rama.

Duartrokitjeve per reformen ne drejtesi te binomit Rama – Sorros jua zuri vendin urrejtja e te gjithe shqiptareve per keta te dy,qe ndertuan nje drejtesi te zeze kunder qytetareve te thjeshte

Citimi i Ëilliam F. Marshall te Judicial Ëhatch per Shqiperine, reformen ne drejtesi, Sorros dhe Ramen:

“Organizata Soros përmes kapjes së shoqërisë civile, mori nën kontroll reformën në drejtësi. Ato publikisht dolën sikur do hiqnin gjyqtarët e korruptuar, por në fakt ata hoqën ato që deshën dhe vendosën aty gjytarë me prirje të majta që mbështesin pushtetin në fuqi

Kryeministri i Shqipërisë është një pasardhës komunisti, babai i tij ka qenë në Byronë politike, ka qenë i lartë në partinë-shtet. Edi rama tani është socialist, por zbaton të njetën strategji dhe stil si komunistët. Niveli korrupsionit tani ka kapur majat. Nën regjimin e Edi Ramës, që është mik i ngushtë i George Soros, Shqipëria u bë vendi me shërndarjen më të madhe të kanabisit në Evropë.

Nëse do shohësh nivelin e korrupsionit do kuptosh , sipas edhe raportit te transparencës, se ai ka kapur majat nën pushtetin e Ramës. Dhe dihet që pas Edi Ramës është George Soros…”, shkruan Vasili. (TemA)