Erion Braçe ka reaguar pas akuzave të Lulzim Bashës në drejtim të tij. Basha tha gjatë konferencës për shtyp, se Erion Braçe ditën firmoste koncensione në kurriz të qytetarëve dhe natën shante Qeverinë.

“Dëgjo kufomë!

A e mban mend 21 janarin?

Ështe dita kur ti si minister i Brendshem, ne komande te nje zinxhiri kriminal, nen urdher e ne bashkepunim, pushkatuat 4 shqiptare e plagoset mbi 20 te tille;

Me dashje e pa gjyq!

A e mban mend 22 janarin?

Eshte kjo dita e kesaj fotoje, kur ti si minister i Brendshem, i dole per zot pushkatimeve, i mbrojte dhe u dhe shperblim pushkatareve, njeri ne kete foto!

Te te pyes: Të zë gjumi natën?

Po e le fare drejtesine e munguar, por a te ze gjumi naten me kater te pushkatuar mbi kurriz gjithe jeten?

Te jesh i bindur qe nuk fshihesh dot pas ketij tjetrit, nuk lahesh e pastrohesh duke perzene kete tjetrin, ti dhe ai jeni dy gjysma të së njëtës së keqe plot gjak e viktima

Kaq kete here per ty!

Tani per shqiptaret;

Une Erion Brace ne cilesine e zevendes kryeministrit kam firmosur:

1.Koncesionin e aeroportit te Kukesit, procedure e MIE dhe jam krenar qe ai aeroport eshte funksional prej muajsh;

2.Shtese ne kontraten e koncesionit te KROMIT, procedure e MIE, konkretisht heqjen nga ajo kontrate te disa njesive, objekteve;

3.Ndryshim ne koncesionin e skanimit, procedure e MFE, konkretisht shtyrjen e pagesave ligjore per te;

4.Koncesionin e aeroportit te Vlores, procedure e MIE, dhe do jem shume krenar kur ai te jete ndertuar e plotesisht funksional;

5.Koncesionin e Laboratoreve, procedure e ministrise se Shendetesise e qe ndryshon krejtesisht gjendjen ne spitalet universitare, rajonale dhe Lushnjes dhe Sarandes;

6.Koncesioni i ndertimit te HEC, kontrate shtese mbi kontraten e Shkurt 2013, procedure e MIE, abstenuar prej meje.

Kaq! Ne dy vite e gjysem jane vetem keto dhe asgje tjeter;

Firmosur diten per diell e pa u fshehur asnje sekonde.

Tani, kufomë, kishe thene ne ate foltoren tende-asgje ndryshe nga ajo foltorja e gjysmes tende, se une shaja naten qeverine time!

Habi e madhe, une paskam share qeverine time dhe ti je shqetesuar?

Kete doje te thoje?

E kupton c’budalla bul je?

Per shqiptaret edhe nje here;

Kurre nuk kam share qeverine time, kerkend ne te.

Poo kam thene cfare nuk ka shkuar mire, cfare nuk ka qene e drejte dhe cfare duhej bere ndryshe;

E kam thënë aty Brenda, troç e qartë, në sy madje”, shkruan Braçe.