Edhe nëse nuk jeni ndjekës të rrjete sociale, me siguri diçka keni dëgjuar për serialin “Squid Game”. Ngjarja nis me një personazh i cili në lojë mban emrin ‘Player 456’, i cili vuan mundohet të gjej një zgjidhje për të paguar borxhin në të cilin mishte përfshirë edhe familjen.

E vetmja mënyrë për t’ja dalë mbanë është duke ftuar njerëz të panjohur në një lojë misterioze, shume kompetitive që ngjason me një lojë fëmijësh dhe ka shanse të fitohet mbi 38 milion dollarë.

Lind pyetja çfarë strategjie do të ndiqnit si lojtar, bazuar në shenjën e horoskopit?

Dashi-Duke qenë një nga shenjat më kompetitive të zodiakut, ju do të dëshironit të bënit hapin e parë në lojë. Njëkohësisht jeni shumë i pavarur dhe kjo do t’ju jepte përparësi, pasi shumica e lojërave janë individuale. Të qënit i pavarur është pika juaj e fortë dhe e dobët në të njëjtën kohë, pasi një pjesë tjetër e lojrave kanë si kusht bashkpunimin në gup si zgjidhje të vetme.

Demi-Ai që do të ndërrmerte hapa të ngadaltë dhe të sigurtë për të siguruar fitoren. Duke qenë një shënjë toke, ju si fillim do të ishit shumë skeptike për të marrë pjesë në këtë lojë. Nëse vendosni të mërrni pjesë kjo sfidë do t’ju shërbejë për t’ju bërë më të fortëo se do t’ju thyej.

Binjakët-Fleksibiliteti juaj do t’ju bënte një pretendent kryesor për ta fituar lojën. Por, kjo lojë kërkon shumë disiplinë dhe bashkëpunim me ekipin dhe kjo gjë nuk ëahtë aspak në favorin tuaj. Pasi të gjithë ë e dijmë sa iu pëlqen të thyeni rregullat dhe doni të jeni qendra e vëmendjes.

Gaforrja-Si shenja më emocionale dhe intuitive e zodiakut, të luajturit një lojë për jetë a vdekje nuk është ajo çfarë do të dëshironit ekzaktësisht. Në vend që të shqetësoheni për të fituar çmimin e madh, më të rëndësishëm do të jenë njerëzit rreth jush. Gjithashtu fakti që ju i merrni vendimet në bazë të emocioneve dhe jo logjikës, rrugëtimi juaj në lojë mund të përfundonte shpejt.

Luani-Si një udhëheqës i lindur natyrshëm, konkurrimi në këto lojëra ka të ngjarë të jetë një fllad për ju. Ju e doni një sfidë të mirë dhe si një individ autoritar, do të ishit në një rol udhëheqës, duke udhëhequr shumë nga konkurrentët e tjerë drejt fitores. Ndërsa lojërat e para ka të ngjarë të jenë një fllad, loja me gurë do të jetë ajo që do t’ju tërheqë. Në këtë pikë, krenaria juaj do t’ju shtyjë të filloni me besim, dhe siç e dimë, ata që ishin të parët që luajtën këtë lojë ishin ata që nuk ia dolën.

Virgjëresha-Si një shenjë e tokës e sunduar nga Mërkuri, aftësia juaj për të mposhtur konkurrentët e tjerë do t’ju sigurojë që ta kaloni pothuajse çdo lojë pa shumë përpjekje. Asgjë nuk ju kapërcen, e cila do të ishte e vetmja gjë që ju pengon të takoni vdekjen tuaj. Përmbysja e të tjerëve është pjesa e lehtë për ju, ndërsa ana më sfiduese e “Squid Game” është dhuna brutale. Si dikush që është pak më pasiv dhe i tërhequr, ju do të keni një kohë sfiduese me ngjarjen përfundimtare. Të lëndosh dikë në përgjithësi, e lëre më për para, bie ndesh me natyrën tënde dhe ka të ngjarë të jetë ajo që të shkakton të humbasësh.

Peshorja-Venusianët dhe tepër jo konfrontues, Peshoret nuk janë mësuar të konkurrojnë në mënyrë agresive mes të tjerëve, veçanërisht për të fituar para. Konkurrenca në këtë seri lojërash kërkon që ju të jeni tepër konkurrues dhe të pavarur – dy tipare që kontrastojnë ashpër personalitetin tuaj miqësor, të orientuar drejt partneritetit. Nëse e kaloni disi dritën e kuqe, dritën jeshile, ka të ngjarë të bashkoheni me dikë që është vetëm për veten e tij dhe ndoshta do të humbasë për shkak të tyre. Në mënyrë që të arrini deri në fund të kësaj loje, duhet të jeni të gatshëm ta vendosni veten para të gjithëve, një koncept në dukje i huaj për ju.

Akrepi-Tepër e vendosur dhe elastike, kjo garë nuk do t’ju shqetësonte shumë. Si një shenjë uji e drejtuar nga Marsi, ju keni një brez të fortë konkurrues me aftësinë për të fluturuar nën radar kur është e nevojshme – dhe pothuajse në të gjitha lojërat, kjo do të funksiononte në favorin tuaj. Komplotimi dhe planifikimi i qetë është ai që do t’ju ndihmojë të arrini deri në fund, duke mos tërhequr shumë vëmendje ndaj vetes në mënyrë që të tjerët t’ju perceptojnë si një kërcënim, ndërsa në të njëjtën kohë të gjeni mënyrën më të mirë për të fituar. Pohimi i vetes kur është e nevojshme nuk është një sfidë, kështu që loja përfundimtare nuk do të ishte aq e frikshme sa do të ishte për të gjithë të tjerët. Nga çdo shenjë, ju patjetër që keni shansin më të fortë për të fituar.

Shigjetari-Natyra juaj optimiste dhe shtrirëse ka të ngjarë të ju sjellë në këtë mundësi me shpresa të mëdha, por për fat të keq, do të kishit një zgjim të vrazhdë. Ndërsa qëndrimi juaj me zemër të lehtë ka të ngjarë të zbusë goditjen kur të kuptoni se në çfarë jeni futur, ju me siguri nuk do ta merrnit këtë aq seriozisht sa do të kishit nevojë për të arritur deri në fund. Të kalosh dritën e kuqe, dritën jeshile do të ishte një copë tortë, por sfida e karameleve të huallit ka të ngjarë të jetë momenti kur do të dilje jashtë

Bricjapi-Si dikush që është tepër i disiplinuar, ju do të arrinit mjaft larg në konkurs. Sapo të kuptoni se çfarë ishte në rrezik, me shumë mundësi do të kishit dalë me një lloj strategjie për të siguruar që keni kaluar nëpër shumë lojëra me përpjekje sa më minimale të jetë e mundur. Ju prireni të lulëzoni në situata stresuese, që ishte rënia e shumë lojtarëve; Presioni në fund ishte shumë i madh. Meqenëse do të ishit në gjendje të mbani një kokë të qetë dhe të barabartë, do të kishit një shans të fortë për ta bërë atë deri në fund, dhe duke përdorur paratë e çmimit për të filluar një biznes shumë të suksesshëm.

Ujori-Strategjia juaj ka të ngjarë të jetë ajo më jokonvencionale. Ju ndoshta do t’i mblidhnit të gjithë lojtarët dhe do t’i bindnit ata që të rrëzonin rojet, ose të dilnit me një mënyrë që të gjithë të punonin së bashku për të qëndruar gjallë. Ju jeni të shkëlqyeshëm në bashkimin e njerëzve dhe keni zemër për të gjitha gjallesat, kështu që do të urrenit të shihni njerëzit të vdesin, veçanërisht për diçka aq të parëndësishme sa lojërat e fëmijëve.

Peshqit-Për shkak të personalitetit tuaj empatik, idealist, nuk mund të kujdeseni më pak për gjëra të tilla si paraja apo konkurrenca. Në vend të kësaj, ka të ngjarë të jeni më kurioz për vetë lojërat. Si ëndërrimtar i zodiakut, ju do të donit që ideja të luante lojëra me një mori njerëzish që nuk i njihni, por në fund nuk mund të duronit t’i shihni njerëzit të vuajnë, kështu që koha juaj ka të ngjarë të përfundojë shumë herët.