Aktivistja republikane, Evi Kokalari, e cila shoqëron dhe mbështet Sali Berishën në takimet e tij tha se diaspora është e interesuar për zhvillimet në vend.

Kokalari bëri një denoncim të fortë, duke thënë se Basha e përjashtoi Berishën në këmbim të mbylljes së dosjes në SHBA

“Zoti Berisha është përjashtuar nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike pasi është këmbyer me mbylljen e dosjes së korrupsionit të Lulzim Bashës, një dosje që ekziston në Shqipëri dhe në Amerikë. Kjo është e vetmja arsye pse është përjashtuar Sali Berisha,” tha ajo, duke shpjeguar se bëhet fjalë për një dosje lobimi në SHBA.