Charlie Robinson, aktori i njohur amerikan ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare si pasojë e komplikimeve të kancerit. Këtë lajm e konfirmoi vetë menaxherja e tij, Lisa DiSante për mediat e huaja. Po ashtu edhe bashkëshortja e tij, Dolorita Noonan-Robinson, është shprehur e pikëlluar për humbjen e tij duke thënë se ai ishte njeri i mirë dhe aktor shumë i madh. “Robinson ishte dashuria e jetës sime, burrë, baba dhe gjysh shumë i madh. Ai ishte me të vërtetë aktor që punonte, dhe nga të gjitha pasionet e tij, zanatin e tij e zuri vendi kryesor, me familjen e tij. Kështu që ai mund të fluturonte në lartësi të pabesueshme! Në emër të burrit dhe familjes sime, ju falënderoj që keni qenë pjesë e audiencës.”

Robinson grumbulloi më shumë se 125 role televizive dhe filmi, duke përfshirë një rol mbresëlënës në pesë seri të rregullta –gjatë një karriere gjysëm shekullore. Gjatë viteve 1970-80, ai luajti në filma si Cannon, The White Shadow, Lou Grant, St. Elsewhere dhe Hill Street Blues dhe miniserialin vijues Roots: The Next Generation. Në vitin 1983, Robinson u hodh në lojë në Buffalo Bill, me protagonist Dabney Coleman si një drejtues i show-t lokal në qytetin e Nju Jork-ut. Robinson ka luajtur në dhjetëra filma, ndër ta “Hoovey”, “Secret Santa”, “Sugar Hill”, “Blindfire”, “Even Money” dhe të tjerë.