Marco Verratti, mesfushori i Italisë, foli për Sky Sport pas ndeshjes së fituar me Uellsin. Ai u kthye në formacionin e Italisë pas dëmtimit të pësuar me PSG dhe bëri një paraqitje mbresëlënëse. “Pesë ditët e para të dëmtimit mendova se nuk do t’ia dilja, ishte e vështirë. Isha me fat, u lëndova në mënyrë të çuditshme. E dija se nuk kisha asgjë për të humbur, jam stërvitur dy ose tre herë në ditë. Falë PSG: falë stafit të tyre arrita në Kampionatin Evropian.

Dhe gjithashtu trajneri, i cili më priti. Unë i rijetova makthet e vitit 2016, mungesa në një kampionat evropian është i vështirë. Jam i lumtur që do të kthehem. Trajneri duhet të jetë i lumtur dhe krenar që ka lojtarë të tillë. Në ekipin kombëtar do të qëndroja edhe në stol. Të gjithë duhet të jemi krenarë që përfaqësojmë një vend në një kompeticion kaq të rëndësishëm, miliona njerëz. Jemi të gjithë njësoj, trajneri do të bëjë zgjedhjet e tij. Të gjithë do të japin gjithçka. Nëse luaj një minutë apo njëqind, unë do ta jap jetën time gjithsesi. Tani vijnë sfida vendimtare. Të gjithë duhet të japin më të mirën e tyre si brenda dhe jashtë fushës. Jemi një grup i shkëlqyer, le të vazhdojmë kështu, pa kujdes edhe nëse është e vështirë”, u shpreh Verratti.