Një nga finalistët në Eurovision në Roterdam është një këngëtar nëntëmbëdhjetëvjeçar që përfaqëson Suedinë.

Tousin Chiza, emri artistik Tusse, është bërë një njeri i famshëm në vendin skandinav që kur fitoi një “talent shoë” dhe më pas “Melodifestivalen”, që cakton kandidatin suedez për Eurovision.

Tusse ka një histori të komplikuar pas tij, përkundër vetvetes dhe fakti që ai këndon për Suedinë ka ngjallur polemikë në një vend që sheh rritjen e formacioneve populiste të ekstremit të djathtë dhe anti-emigrant.

Tusse lindi më 1 janar 2002 në Kinshasa, në Republikën Demokratike të Kongos dhe në moshën pesë vjeç familjes së tij iu desh të largohej nga fshati për shkak të përplasjeve të armatosura midis milicëve. Gjatë largimit, ai humbi prindërit e tij dhe një teze u kujdes për të në një kamp refugjatësh në Uganda, ku jetoi për tre vjet. “Unë kisha frikë nga kafshët e egra, por nuk ishte një kohë e keqe. Shkova në shkollë dhe fillova të këndoja në kishë. Aty lindi pasioni im për muzikën dhe këngën”.

Në vitin 2009 Tusse arriti në Suedi me statusin e refugjatit dhe pas një faze në një qendër pritjeje, një familje më në fund e mirëpritën atë. Në vitin 2015 ai zbuloi se prindërit e tij ishin ende gjallë dhe ishte në gjendje të fliste përsëri me babanë e tij, i cili jeton në Goma, Kongo dhe nënën e tij, e cila më pas u zhduk pas një viti.

Ishte nëna e tij birësuese suedeze që i hapi udhën karrierës së tij muzikore, duke e regjistruar çuditërisht në talentin suedez “Talang” ku arriti në gjysmëfinale, para se të fitonte talentin tjetër “Suedisht Idol” një vit më vonë.

Tani Tusse përfaqëson Suedinë, pothuajse pesëdhjetë vjet pas fitores së Abba me “Waterloo”. “Suedia ishte për mua shtëpia më e mirë që mund të kisha. Unë u rrita dhe u arsimova këtu, dhe e dua familjen suedeze që u kujdes për mua. Unë do të jap më të mirën në skenën e Roterdamit sepse do të jetë mënyra ime për të falënderuar Suedinë”.
Familja suedeze e Tusse jeton në Tallberg, një fshat i vogël midis pyllit dhe liqenit, ku sidoqoftë ka edhe selinë e “Lëvizjes Nordike të Rezistencës”, një formacion neo-nazist.

Tusse vazhdoi pavarësisht fyerjeve raciste dhe marsin e kaluar fitoi “Melodifestivalen” me gati tre milion vota. Por vendi është i ndarë, dhe nëse do të ishte për Demokratët Suedezë, partia e ekstremit të djathtë të Jimmie Akesson që dëshiron të prishë traditën suedeze për të mirëpritur refugjatët, Tusse jo vetëm që nuk do të përfaqësonte Suedinë në Eurovision, por as nuk do të kishte mbërritur kurrë në Skandinavi.