Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 09°C në 18°C, në zonat e ulëta nga 18ºC në 25°C dhe në zonat bregdetare nga 18°C në 26°C. Era do të jetë në drejtim Jugor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 4 ballë.