Mund ta quani edhe “magjistari” i Europa League. Pavarësisht ekipeve ku shkon, rezultati është gjithmonë i njëjti. Në këtë kompeticion, asnjë trajner nuk ka bërë më mirë se Unai Emery, trajneri aktual i Villarreal.

Tani me Nëndetësen e Verdhë, por më parë me Valencia, Sevilla dhe Arsenal, Emery ka arritur të shkojë të paktën deri në gjysmëfinalet e Europa League plot gjashtë herë. Trajneri i Villarreal, që e ka fituar tri herë kompeticionin me Sevilla-n, do të sfidojë Arsenal-in për një vend në finalen e madhe.

Për trajnerin spanjoll, siç ka bërë të ditur Opta, do të jetë gjysmëfinalja e gjashtë e turneut. 3 me Sevilla-n, një me Valencia-s dhe një pikërisht me Topçinjtë. Tani, pas përballjes së dyfishtë kundër Dinamos së Zagrebit, dhe me Villarreal-in. Asnjë trajner nuk ka arritur ta bëjë një gjë të tillë, aq më pak me katër skuadra të ndryshme.