Dje ishte dita më e ngarkuar politikisht, të paktën për audiencën shqiptare. Kryeministri Edi Rama, dhe kreu i PD­-së, Lulzim Basha ishin të dy “live” në TV në të njëjtën orë në një moment mjaft të nxehtë ku situatën e ndezi shumë greva në Rinas.

Veç atyre që janë të mbërthyer pas ekraneve shumë të tjerë, debatet politike i kanë ndjekur nga rrjetet sociale e sidomos në Facebook, ku bëhet live stream.

Rama gjate gjithe kohes ishte mbi 6- ish me lart se Basha ne Facebook. Nderkohe Veliaj eshte afro 3-fish me lart se Basha.