Deri në mesditë moti do jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira të herë pas-herëshme, në pjesën më të madhe të territorit, sipas meteoalb. Por pasditja sjell sërisht shtim të vranësirave fillimisht në zonat Veriore dhe pjesërisht ato qëndrore duke rrezikuar dhe ndonjë shi të izoluar.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 0°C deri në 17°C. Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.