Ka nisur hedhja e shortit për fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve në Nyon. Gjatë hedhjes së shortit, UEFA po ndanë çmimet për më të mirët për sezonin 2019/20.

Kevin de Bruyne i Manchester City, e ka mposhtur Thiago Alcantaran dhe Thomas Mullerin për ta fituar çmimin e mesfushorit të sezonit në UEFA Champions League.

Gar diani i Bayern Munich, Manuel Neuer, ka fituar çmimin e portierit të sezonit.
Neuer i mposhti Oblakun dhe Navasin. Kurse Joshua Kimmich, e ka fituar çmimin e mbrojtësit të sezonit. Ai mposhti shokët e skuadrës, David Alaba dhe Alphonso Davies.