Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka reaguar nëpërmjet një postimi në profilin e saj zyrtar në “ Facebook” për situatën e zjarreve që ka kapluar në disa qarqe të vendit.

Xhaçka shkruan se dhjetra efektivë të Forcave të Armatosura janë angazhuar dhe që po punojnë ditë e natë për shuarjen e zjarreve në disa operacione në qarqet e Fierit, Shkodrës, Vlorës, Tiranës dhe Lezhës. Gjithashtu ministrja shprehet se ndihmat nga FA-ja për shuarjen e zjarreve do të jenë edhe nga ajri.

Postimi i plotë:

Flakët e shkaktuara nga dora e njeriut më shumë sesa nga temperaturat e larta, kanë prekur sipërfaqe të tëra me pyja e…

Gepostet von Olta Xhacka am Mittwoch, 16. September 2020