(170320) -- ROME, March 20, 2017 (Xinhua) -- Roma's Edin Dzeko celebrates scoring during a Italian Serie A soccer match between Roma and Sassuolo, in Rome, Italy, March 19, 2017. Roma won 3-1. (Xinhua/Jin Yu)

Nëse, siç kanë bërë të ditur zërat e fundit të merkatos, negociatat mes Juventus-it dhe Roma-s për boshnjakun do të mbyllen me sukses, Andrea Pirlo do të kishte në dispozicion dy rekordmenë të Europës.

CR7 dhe Dzeko, në fakt, janë dy lojtarët e vetëm që kanë shënuar të paktën 50 gola në tre nga pesë kampionatet kryesore të Europës. Premier League, La Liga dhe Serie A për Ronaldo-n; Bundesliga, Premier dhe Serie A për Dzeko.