Një Bugatti Centodieci prej 8 milion eurosh për të festuar kampionatin: Cristiano Ronaldo, pasionet e të cilit për supermakinat e luksin janë të njohura për të gjithë, kurrë nuk pushon së mahnituri.

Me mjetin më të fundit, garazhi i tij është një nga ato që kanë zili në botë. Portugezi ka blerë një nga (vetëm) dhjetë ekzemplarët e Bugatti ekskluziv, i cili merr emrin e tij nga EB110 prodhuar në fillim të viteve ’90 për të festuar 110 vjetorin e themelimit të kompanisë.

I paraqitur për publikun në Kaliforni në konkursin e elegancës së Pebble Beach të vitit të kaluar, “Centodieci” bazohet mekanikisht në Chiron, por peshon 20 kg më pak dhe ka 100 HP më shumë.

Trupi është në fibër karboni dhe nën kapuç monton motorin quadurbo W16 8.0 prej 1.600 HP me performancë “hipercar”: nga 0 në 100 km / orë në 2.4 sekonda, nga 0 në 200 në 6.1 sekonda dhe nga 0 deri në 300 në 13.1 sekonda, me një shpejtësi të lartë elektronike të kufizuar në 380 km/orë.Kostoja është gjithashtu e çmendur: 8 milion euro, përveç çdo personalizimi tjetër. Tani, garazhi i CR7 kushton 20 milionë euro (duke përfshirë edhe makinat e tjera dhe duke përjashtuar yacht prej thuajse 7 mln euro).