Pesë ditë për të përgatitur më mirë sulmin ndaj Lyonit. Sapo ka mbyllur kampionatin duke fituar titullin për të nëntin vit radhazi, Juventusi përqendrohet në sfidën evropiane që mund të japë pasimi për “final eight” të Champions në Lisbonë. Për ta përvetësuar atë, është e nevojshme të përmbyset humbja në Francë (1-0) në ndeshjen e vajtjes së 1/8-ve. Jo pak probleme janë shfaqur për Maurizio Sarri, që megjithatë e ka pranuar që ky sezonal ka qenë pak më ndryshe dhe anormal prej pandemisë, ndërprerjes, rifillimit, dëmtimeve dhe vështirësive të hasura. Një humbje e madhe do të ishte Dybala, që i jep paparashikueshmëri sulmin bardhezi, por shpresa është që argjentinasi të rikuperojë në kohë. Mbrëmjen e së mërkurës kundër Cagliari për fat të keq konfirmuan përshtypjet e muajit të kaluar në humbjet ndaj Milanit dhe Udineses dhe në barazimet e fituara me vështirësi kundër Atalanta dhe Sassuolo: Juventusi ka mungesë oksigjeni dhe një ritëm pak i lartë i kundërshtarit e vë në vështirësi. Bllokimi i gjatë ktheu një Juventus që i dridhen këmbët, por kundër Lyon do të ketë nevojë për një kthesë të qartë pavarësisht se francezët kanë agjëruar në lojëra zyrtare për më shumë se katër muaj.

Gjithashtu sepse, në rast të hyrjes në çerekfinale, do të jetë përpara Real Madrid ose Manchester City. Rifitimi i freskisë dhe madhështisë do të jetë thelbësor në funksion të një sprinti të përqendruar brenda disa ditësh, kjo është arsyeja pse te Juventusi kanë përgatitur një program specifik të rimëkëmbjes. Nëse është e pamundur të pretendosh mrekulli në tetë ditë, është gjithashtu e vërtetë që të kesh mbyllur çështjen titullme dy ndeshje më përpara të jep mundësi të karikosh bateritë.