Thibaut Courtois ishte një nga futbollistët më të kritikuar të Real Madridit në momentin që u afrua në Santiago Bernabeu. Belgu nuk po bënte paraqitje mirë dhe gabimet e tij i kushtuan jo pak Real Madridit.

Shtatlarti po përjeton formën e tij më të mirë dhe tashmë ka vendosur një rekord. Ai është portieri i parë i “Los Blancos” që kalon 18 ndeshje pa pësuar gol që prej sezonit 1987-88.Courtois po tregon vlerat e tij maksimale dhe këtë e tregon mjaft mirë përformanca e këtij sezoni në La Liga. Numri një i portës ka heshtur të gjithë kritikat që kanë ardhur në drejtimin e tij.