Ka nisur me lekundje termeti mengjesi i sotem ne vend. Sipas EMSC-së, në orën 04:23 të mëngjesit të sotëm, një tërmet me magnitudë 3.6 i shkallës Rihter ka goditur juglindjen e vendit.

Mësohet se epiqendra ka qenë qenë 17 km larg Corovodës dhe 33 km larg Korçës. Fatmirësisht nuk ka pasur dëme materiale. Por lëkundjet sizimike janë ndjerë në Korçë, Maliq, Çorovodë dhe Berat.