Brenda autobiografisë së Giorgio Chiellini nuk gjenden vetëm rrëfime plot “helm” për Balotelli dhe Felipe Melo, që shkaktuan stuhi në publik, por edhe ato tërë “mjaltë” për Francesco Totti, kundërshtar i një jete, por partner në ekipin kombëtar, me fanellën e Italisë. Sipas mbrojtësit të Juventusit, ish-kapiteni i Romës e meritonte “Topin e Artë” më shumë sesa Shevchenko apo Owen. “Ai mund ta kishte fituar vërtet “Topin e Artë”, përpara hegjemonisë së të huajve. Ky trofe iu dha lojtarëve si Owen apo Shevchenko, dy lojtarë të mëdhenj, por sigurisht jo më të mirë se Totti”, – shkruan Chiellini.

Më tej, kapiteni bardhezi shton: “Francesco ishte vërtet i jashtëzakonshëm. Ndoshta ishte mëkat të mos e shihnim atë të performonte edhe në skena të tjera, por nga një këndvështrim romantik, ishte e mrekullueshme që ia kushtoi tërë karrierën Romës. Kush mendon se kjo ishte një zgjedhje e leverdisshme për të, nuk kupton asgjë. Ishte vetëm një zgjedhje dashurie. Ai kishte sy edhe pas kokës, ishte në gjendje të bënte lojëra që askush nuk mund t’i imagjinonte. E pashë teksa lunate futboll fantastik, së pari me një fizik shpërthyes dhe më pas me një klas të jashtëzakonshëm teknik, megjithëse me një ritëm të ngadaltë. Totti ishte një kampion i vërtetë në nivel teknik, mendor dhe kompetitiv. Thjesht një gjeni”.