Nga Kreshnik Spahiu/

Reforma më e çuditshme elektorale në botë sapo ndodhi në Shqipëri. Merrëveshja: “Mos ndryshojmë asgjë” Dje marrveshja e 17 Maj u përsërit sërish po me një ndryshim: Në 2017 PD mori gjysmën e qeverisë për të kontrrolluar zgjedhjet, ndërsa dje fitoi “mos ndryshimin e sistemit elektoral”.Që Basha dhe Rama nuk e rruajnë fare fare për popullin kjo dihet, por që të tallen kaq shpesh kjo është fyerje e inteligjensës sociale.

Nuk habitem fare fare që ata bën pazar por jam i tronditur si nuk ka një zë brenda opozitës që ta kundërshtojë. Pse heshtin mijëra dhe mijëra demokrat?ata heshtin sepse gjithë intelektualët janë larguar nga Partia Demokratike.ata heshtin sepse aty ka mbetur llumi i shoqërisë.ata heshtin se nuk i lidh asnjë ideal por thjesht presin ndonjë vend pune.ata heshtin se janë ish-pushtetar.ata heshtin se s’duan të përfundojnë si lecka jashtë partisë.ata heshtin se mund vriten ose pësojnë aksident si Azemi, Gramozi, Sokoli.ata heshtin se s’kanë alternativë tjetër. Po a ka ende budallenj që besojnë se Rama dhe Basha janë në kundërshtar dhe nuk aktrojnë?ata janë bashkë se nuk ka rëndësi kush ka qeverinë por kush sundon shoqërinë.ata janë bashkë se është e vetmja mënyrë mos hetohen nga SPAK.ata janë bashkë që mos ndryshojnë sistemin dhe ruajnë 30 vjet të tjera establishentin.ata janë bashkë sepse ndajnë paratë dhe pasurinë kombëtare.ata janë bashkë se janë 4 familjet më të pasura në Ballkan.ata janë bashkë se janë të vetmit politikanë në Europë që sundojnë prej 30 vjetësh.ata janë bashkë se e ndjejnë çfarë urrejtje ka populli për ata.
ata janë bashkë se me çdo sistem tjetër elektoral do dilnin në pension..ata janë bashkë kundër ambasadorve dhe projekteve për drejtësinë e re. Ata kanë qëne dhe janë bashkë që në 2008 kur Berisha vrau 26 qytetar dhe plagosi 300 në fabrikën e tij në Gërdec, e për ti shpëtuar burgut firmosi Marrveshjen e përjetshme me Edi Ramën.

Ata janë bashkë dhe kjo nuk është aspak një gjë e re. Ajo çfarë rëndon inteligjencēn, mbetet për tu parë: Pse ka ende mijëra turma injorantësh që i shkojnë pas duke marr në qafë të ardhmen e Shqipërisë, të shoqërisë dhe familjeve të tyre!Ata janë bashkë, more të mjerë dhe s’e rruajnë fare fare për Ju.